SPH 10000TL3 BH Hybrid 10KW Solar Energy Inverter
  • Brand:
    Super Solar
  • Product origin:
    China
  • Min order:
    10
  • Product weight:
    26300g
  • Shipping port:
    Fujian Xiamen
  • Lead Time:
    30-45days
  • Product Details
  • Project Case
5000ES Off Grid MPPT Solar Energy Inverter
Product Description
  • Integrated MPPT charge controller.
  • Equalization charging function.
  • Work with battery or without battery.
  • Maximum PV input voltage up to 450VDC.
  • Configurable grid or solar input priority.
  • Optional WIFI/ GPRS remote monitoring.
  • Support parallel operation for capacity expansion up to 30kW.
  • PV and Grid power the load jointly if PV energy unsufficient.
  • Flexibly schedule the Inverter charging and discharging time.
Leave A Message
related products
HDPE Ballast Structure
HDPE ballast structure
Wholesale steel walkway grating
OEM Steel grating walkway grid mesh
solar panel tilt mount
Adjustable Solar Panel Tilt Mount Brackets Legs for Flat Roof RV, Solar Structure Manufacturers
powerstation 1000 watt
Outdoor Portable Power Station Lithium Ion Camping Powerstation 1000 Watt
【3 Charging Modes】 VENUS Power Station 1000W supports multiple charging modes, can charge with 100W solar panels, from AC wall outlet, or from car outlet. With latest fast charging technology, the device can be fully charged in 7-10 hours. 【Practical & Multifarious Ports】 2022 upgraded VENUS Station 1000W matches standard 3*14V DC outlets, 2 *110V AC outlets, 1*USB-C PD Quick 60W port, 3*Quick charge 3.0 port and 1* Wireless charging for phone. It can power your multiple devices at the same time with all popular ports on the market. 【Huge Capacity & Exceeding Portability】 With 1000w high capacity, VENUS G1000 is ready to power for most home and outdoor needs, such as Electric Grill, Coffee Maker, Fridge, Microwave, Electric Stove. 9KG weight can be carried with one hand easily, and also very comfortable for ladies to move. 【SOLAR Power & ECO Friendly】 VENUS G1000 power station supports solar charging, and is designed to replace gasoline generator. No fuel or gasoline, NO Noise, NO Smoke, NO Pollution. You can enjoy a peace and comfortable space, with our portable power station during power outages, camping trips or recreational vehicle. Recommended for use with VENUS solar panels together.